Menu
Zdjęcie

Z wizytą w Stowarzyszeniu Producentów Ekologicznych EKOŁAN

DATA PUBLIKACJI: 2019-10-30 14:47 | OPUBLIKOWAŁ: Konserwator
W ramach projektu pt. „NATURA-lnie LOKALNIE – to kampania na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim” w dniach 24 - 26.10.2019 r. grupa 30 osób – uczestników projektu odbyła drugą wizytę studyjną do Kujawsko – Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN w Pokrzydowie.
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Kujawsko - Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN zrzesza około 400 gospodarstw ekologicznych i 13 przetwórni z eko certyfikatem. Członkowie Stowarzyszenia prowadzą działalność opartą na bliskich naturze zasadach rolnictwa i przetwórstwa. To przede wszystkim uprawa bez użycia chemii, bez GMO, dbałość o dobrostan zwierząt i troska o naturę.
W ramach wizyty gościliśmy w Wytwórni Makaronu BIO – jednego z pierwszych polskich producentów ekologicznej mąki i makaronów. Entuzjaści dawnych odmian i gatunków zbóż. Wytwórnia Makaronu BIO produkuje przede wszystkim: makaron razowy (pszenny, żytni, orkiszowy, owsiany czy z ziłami), mąki razowe pełnoziarniste, otręby, płatki zbożowe, poduszki z plew z gryki i orkiszu czy kawę zbożową. Mogliśmy zobaczyć jak funkcjonuje to przedsiębiorstwo na co dzień. Pan Mieczysław Babalski nie krył prze nami tajników produkcji makaronu i innych produktów – zawsze podkreślając, że wszystkie pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych. Warto odwiedzić stronę: www.biobabalscy.pl
Spotkaliśmy się także z właścicielem przedsiębiorstwa AMP-DG Sp. z o.o – producenta ekologicznych słodyczy pod marką „Eko Florka”. Ekoflorka to marką słodyczy bio, które oparte są na tradycyjnym sposobie wytwarzania, oryginalnym smaku oraz najwyższą jakością certyfikowanych surowców pochodzących z upraw rolnictwa ekologicznego. Słodycze produkowane są ręcznie - łącznie z etapami formowania i pakowania. Dbałość o wysoką jakość produktów przekłada się również na ich niepowtarzalny smak. Sztandarowym produktem jest KRÓWKA BIO, która produkowana jest według własnej receptury a smakiem nawiązuje do tradycyjnych krówek. Ekoflorka oferuje w sprzedaży również czekolady bio gorzkie (70%) i mleczne (38%), groszki bio, lizaki bio, pierniki bio oraz słodycze wegańskie (www.ekoflorka.pl).
Ostatnią z wizyt odbyliśmy w gospodarstwie ekologicznym Kozi Zakątek, które prowadzą Państwo Jaskólscy – produkujący produkty z mleka koziego (sery, jogurty, mleko itp.). Pasja Państwa Jaskólskich i wysoka jakość jest widoczna w oferowanych produktach, które mogliśmy spróbować. Warto odwiedzić stronę: https://www.facebook.com/kozizakatek/
Dodatkowym elementem wizyty było szkolenie w siedzibie Brodnickiego Parku Narodowego w zakresie ”Przetwórstwa owocowo-warzywnego i zbożowego”, które poprowadził twórca rolnictwa ekologicznego w Polsce - Pan Mieczysław Babalski, współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN (obecnie jego Prezes), współwłaściciel wielokrotnie nagradzanego gospodarstwa ekologicznego, od 1991 roku właściciel Wytwórni Makaronu BIO w Pokrzydowie.
Dzięki kolejnej wizycie mogliśmy poznać inne kierunki prowadzenia gospodarstw ekologicznych z nastawieniem na poszukiwanie niszy rynkowej, która daje duże szanse na powodzenie.
- kampania na rzecz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw w Powiecie Łomżyńskim

logowki unijne