Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND to pierwsza ogólnopolska organizacja rolnictwa ekologicznego, która została zarejestrowana 1 września 1989 roku. Stowarzyszenie EKOLAND posiada własne Kryteria Rolnictwa Ekologicznego – bardziej restrykcyjne od unijnych m.in. wykluczają prowadzenie równolegle w gospodarstwie produkcji ekologicznej i konwencjonalnej. Stowarzyszenie EKOLAND od lutego 1990r. jest członkiem Międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego – IFOAM. Oddział liczy obecnie 20 gospodarstw ekologicznych, które znajdują się w różnych częściach województwa lubelskiego oraz innych województwach, np. w Wielkopolsce czy w województwie łódzkim. Łącznie gospodaruje na ponad 300 hektarach. Zrzeszone w Stowarzyszeniu gospodarstwa są bardzo różnorodne: niektóre specjalizują się w produkcji zbóż czy też w produkcji owoców miękkich. Są tu także gospodarstwa nastawione na produkcję warzyw z przeznaczeniem na sprzedaż bezpośrednią, jak i takie, które produkują warzywa na dużą skalę z przeznaczeniem do przetwórstwa ekologicznego. Poza tym są tutaj także gospodarstwa specjalizujące się w uprawie dyni, fasoli czerwonej i kozłka lekarskiego czy uprawą roślin oleistych i produkcją olejów zimno tłoczonych.
W ramach wizyty odbędzie się spotkanie w siedzibie Stowarzyszenia gdzie dowiemy się m.in. na temat historii tej organizacji i jej funkcjonowania a także zobaczymy 2 gospodarstwa będące członkami Stowarzyszenia. Ponadto grupa uda się z wizytą studyjną do Gospodarstwa ekologiczego w Zabłociu, gdzie produkowane są oleje tłoczone na zimno z własnych nasion.
Dodatkowym elementem wizyty będzie szkolenie w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach w zakresie ”Środków ochrony roślin i nawozów w uprawach ekologicznych”.
Celem projektu jest zdobycie, uzupełnienie lub rozszerzenie wiedzy i umiejętności fachowych w zakresie rolnictwa ekologicznego i prowadzenia gospodarstwa w systemie gospodarstwa ekologicznego przez indywidualnych rolników/producentów z terenu Powiatu Łomżyńskiego oraz tworzenia krótkich łańcuchów dostaw, tworzenia sieci współpracy, wdrażania innowacji oraz ich promocja. Natomiast jednym z kluczowych rezultatów projektu jest powołanie do życia pierwszej na Ziemi Łomżyńskiej Grupy Producentów Żywności Ekologicznej.