Menu
Zdjęcie

Wdzięczni Polskiej Wsi

DATA PUBLIKACJI: 2019-08-29 12:23 | OPUBLIKOWAŁ: Maria Dziekońska
W niedzielę 25 sierpnia w Kolnie odbyło się II Ogólnopolskie Święto "Wdzięczni Polskiej Wsi" z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. W dożynkach uczestniczyli także posłowie i senatorowie RP, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, samorządowcy z całego województwa podlaskiego, radni miejscy i powiatowi, a także dyrektorzy, prezesi i kierownicy jednostek samorządowych. Powiat Łomżyński reprezentowali Starosta Lech Marek Szabłowski i Wicestarosta Maria Dziekońska.
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie

Ogólnopolskie dożynki rozpoczęła uroczysta Mszą Święta pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego z udziałem bpa Tadeusza Bronakowskiego i bpa seniora Stanisława Stefanka oraz przybyłych kapłanów diecezji łomżyńskiej. W swojej homilii Ordynariusz podkreślił rolę polskiej wsi w rozwoju państwa: „Bogu dziękujemy za ziemię i za plony, a szczególnie za rolników, którzy pozostali na tej ziemi i budują jej przyszłość”. Podczas nabożeństwa poświecono wieńce dożynkowe jako symbol pracy i wdzięczności rolników za tegoroczne plony.

Po zakończonej modlitwie korowód dożynkowy udał się pod główną scenę, gdzie w głos zabrał Premier RP Mateusz Morawiecki, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Wszyscy podkreślali wagę polskiej wsi i dziękowali za trud codziennej pracy.

Na zakończenie Premier Mateusz Morawiecki i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczyli Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości najbardziej zasłużonym rolnikom i stowarzyszeniom rolniczym. Medalami uhonorowano 37 rolników i trzy Koła Gospodyń Wiejskich: z Małego Płocka, Zabiela i Dzięgiel.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne stoiska z płodami rolnymi i rękodziełem ludowym przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich. Powiat Łomżyński reprezentowały 3 Koła z gminy Wizna (z Bronowa) i gminy Jedwabne (Koło Gospodyń Wiejskich z Grąd Wielkich - Grądowiacy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Karwowa - Karwowianki). Można było posmakować tradycyjnych potraw, w tym swojskich wędlin, pieczywa, pierogów, bigosu, bab ziemniaczanych i słodkich ciast.

Nie zabrakło też ludowej muzyki. Na dożynkowej scenie wystąpiły m. in. Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku oraz Kolneńskie Dziewczyny z Plusem. Gwiazdą wieczoru był Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem.

logowki unijne